spot_img

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko versus Estonsko

Inflace v roce 2022 překonala všechny rekordy téměř po...

Mikroúvěr je v dnešní době skutečným fenoménem trhu

Pokud chcete menší půjčku na cokoliv, v online prostředí může...

SEO konzultant: Profesionál, který se postará o váš web

SEO konzultant využívá různé profesionální nástroje a zkušenosti, díky...

Test WeVPN vs SlickVPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: WeVPN, nebo si...

Výhody holdingu pro společnost

Holding má pro společnost mnoho výhod. Je to moderní...

Bosch MUM 46CR1 – silný, vytrvalý a všestranný robot

Kuchyňské roboty dokáží v kuchyni ušetřit spoustu práce – obzvláště tam, kde je strávníků více. Pokud vás v poslední době oslovily modely s pohonem ve výklopném rameni, pak vás dnešní test osloví. Otestovali jsme robot z dílen Bosch, který si poradí nejen

Kuchyňské roboty dokáží v kuchyni ušetřit spoustu práce – obzvláště tam, kde je strávníků více. Pokud vás v poslední době oslovily modely s pohonem ve výklopném rameni, pak vás dnešní test osloví. Otestovali jsme robot z dílen Bosch, který si poradí nejen se strouháním, mixováním a přípravou těsta, ale také s výrobou mouky či mletím masa.

Možná si řeknete, že jsme se pustili do zbytečně silného kalibru. Ano, na trhu existuje spousta jednodušších robotů, kterým věnujeme prostor už v nejbližších dnech. Abychom však byli dostatečně přísní při hodnocení, začali jsme tam, kde jiní obvykle při výběru končí. Při testech jsme zjistili, že i tak silný robot má svá omezení. Prý nemožné? Čtěte dál a budete vědět víc.

Robot – ano, či ne?
Odpovědět tuto otázku je jednoduché. KLIKNI PRO ZOOMAk vaříte pro dvě osoby, často saháte po polotovarech a při přípravě pokrmů jste konzervativní, robot bude na vaší kuchyňské lince pouze překážet. Pracujete-li však s větším objemem surovin, jste ochotni změnit své dlouholeté návyky a mytí nádobí je pro vás zábavou a relaxem, pak kuchyňský robot jistě oceníte.

550wattový motor v rameni
Čím MUM 46CR1 zaujme je jeho konstrukce. To, že motor je spolu s převodovkou a řídící elektronikou umístěný ve výklopném rameni není náhoda. Důvodem je jeho zaměření na kvalitní zpracování těsta a šlehání. Jelikož pracovní nástroje rotují kolem dvou os současně, suroviny jsou v misce zpracovávány rovnoměrně v celém jejím objemu. Znamená to, že při šlehání či hnětení procházejí rotující košťata a háky po okrajích mísy tak, aby nevynechaly ani kousek prostoru. A to je ve srovnání s roboty s motorem v základně velké plus.

Pokud se vám zdá být „čtyři-šest-CR-jednotka“ robustní, měli byste vědět, že nezabere na kuchyňské lince více místa, než roboty s klasickou konstrukcí. Možná vás překvapí i to, že kompletní robot je umístěn pouze ve výklopné části paže. Základna a stojanový držák v levé části jsou naprosto prázdné. Vše je soustředěno v kompaktním bloku ramene.

Silný, 550wattový motor je ovládán elektronikou, která pracuje se čtyřmi stupni otáček. Při používání se to projevuje tak, že ke změně otáček dochází postupně, aby byl motor zbaven nárazové zátěže. Je to cosi jako spouštění s rozběhem. Zatímco při šlehání tato funkce nezaváží, při mixování či hnětení hustého těsta jde o důležitý prvek.

Čtyři polohy, tři výstupy převodovky
Poloha ramene je nastavitelná, na výběr jsou čtyři různé pozice. To proto, že pracovní nástroje lze upevňovat na tři různé výstupy převodovky. Možná se ptáte, na co je čtvrtý mezistupeň. Nuže k tomu, aby mohla šťáva z citrusovače odtékat do nádoby.

Zatímco nože mixéru jsou připojeny přímo k rotoru motoru, mlýnek na maso, šlehací metly, hák na hnětení těsta či jiné nástroje jsou připojovány k převodovce. Ta zajistí, aby měl motor potřebný točivý moment – ​​jinak řečeno sílu – a otáčky dosahovaly pro danou práci optima. Převodovka je dvouhlavňová.

Máme-li hodnotit provedení kloubového úchytu, díky aretačnímu tlačítku funguje spolehlivě a nastavená poloha je prakticky neměnná. Co se však pevnosti týče, plast je přece jen plast, takže od něj není třeba očekávat žádné konstrukční zázraky. Vše začíná být jasné, pustíte-li se do hnětení hustšího těsta na chléb či pečivo. Když hák zabírá do zpracovávané hmoty, plastový rám se začíná uhýbat, co jste mohli vidět v našem článku o pečení domácích rohlíků. Popravdě řečeno, robot nás nepřesvědčil o tom, že by takovou zátěž snesl déle než několik měsíců. Výrobce však v návodu přípravu těsta na chléb uvádí jako rutinní samozřejmost.

Bez zahřívání, avšak s narůstající hlučností
Během testů jsme ani jednou nezaznamenali, že by se motor nebo převodovka robota přehřívaly, neumíme tedy posoudit, zda je zařízení vybaveno tepelnou pojistkou. Co však musíme zmínit, jsou změny které jsme během dvouměsíčního používání zaregistrovali. Zatímco po vybalení byl robot při práci naprosto tichý, postupem času jeho hlučnost rostla.

Připisovat to lze snad převodovce, která se mohla opotřebovat, nebo vyschnutí maziva. I když jsme dovnitř robota nahlédli, abychom situaci prověřili, do úplného rozebrání převodovky jsme se nepouštěli. Přece jen, konstrukčně je řešena jako blok zapouzdřený v polykarbonátovém pouzdře, takže se od uživatele zaručeně neočekává žádné mazání či údržba.

Specialista na hnětení a šlehání
Přípravu různých druhů těsta můžeme hodnotit jako velmi dobrou. Ať už jde o jemné, pomalé šlehání, míchání řídkého těsta nebo hnětení kynutého těsta, robot si s přípravou poradil levou zadní. KLIKNI PRO ZOOM Dokonce můžeme říci, že můžete zapomenout na veškerou opatrnost při vkládání surovin dovnitř – tuky není třeba předem rozpouštět, vyhnout se můžete porcování surovin na menší kousky – s tímto si robot poradí hravě.

Pracujete-li s kynutým těstem, je vhodné předem si kovovou misku předehřát, aby těsto kyselo rychleji. Osvědčilo se nám krátkodobé vložení do trouby s nastavením 50 °C horkovzdušného ohřevu nebo pouze opláchnutí horkou vodou z vodovodu.

Při práci s těstem jsme robot rozhodně nešetřili a má za sebou nejen celé vánoční pečení cukrovinek, ale také každodenní přípravu pečiva a chleba.

Mouka na počkání
Možná si řeknete, že mletí mouky v domácích podmínkách je dnes zbytečností, jiné naopak tato informace zaujme. Neočekávejte žádný luxus – kámen či extra nízké otáčky. KLIKNI PRO ZOOMPozitivní informací je však nízká cena vyrobené suroviny. Porovnáte-li si cenu obilovin a muk, zjistíte, že dokážete ušetřit.

My jsme věnovali čas experimentování s pšenicí a rýží. V případě pšenice je situace jasná. Při nejjemnějším mletí jsme získali produkt srovnatelný s polohrubou celozrnnou moukou, ze které jsme připravovali chléb. Mouka je určena pro rychlou spotřebu, protože klíčky, které se mletím zahřejí a rozmačká mají tendenci podléhat zkáze. Upečený chléb předčil svou kvalitou naše očekávání.

Nevynechali jsme ani mletí kulatozrnné lepkavé rýže. Při jemném nastavení jsme vyprodukovali mouku, kterou lze porovnat s hladkou rýžovou moukou. Připravovali jsme z ní wontony, které byly k nerozeznání od těch, se kterými se setkáte v asijských bistrách. Zde je však třeba sledovat proces mletí, protože někdy se stává, že mouka se přestane sypat dolů, ale začnou se vytvářet „slisované stružliny“, které nesnesly vyšší teplotu vznikající při mletí. Přípravek je jednoduchý – po kilogramu mletí stačí stroj na chvíli nechat odpočinout, aby kovové disky ochladly, nebo stačí nastavit hrubší stupeň mletí.

Koktejly pro každý den
Hodnotit práci s mixérem je snad zbytečné. Dvojitý nůž nemá problémy se zapracováním zamrzlého ovoce do mléka či drcením ledu na drť. KLIKNI PRO ZOOMTu cítit nejen sílu motoru, ale také houževnatost oceli, ze které jsou vyrobeny nože. Plastové tělo mixéru s jeho patou se čistí bez problému, moderní plasty jsou jednoduše hladší, než kdysi. Umíme si představit každodenní používání u snídaňové tabule.

Strouhání téměř beze zbytků
Strouhací nástavec je konstruován tak, aby spolupracoval s kovovou miskou pro sběr zpracovaných surovin. KLIKNI PRO ZOOMVýběr řezných kotoučů je bohatý a tak se není třeba zamýšlet nad tím, co vám bude chybět. S čím je však třeba počítat je nepříliš široké hrdlo při přísun surovin. I když by motoricky stroj zvládl silnější zátěž, bude zapotřebí rozkrajování surovin na přiměřená sousta.

A jak je to se zbytky, které zůstanou v meziprostoru? Narozdíl od špatně řešených robotů nízkých tříd je vše zpracováno téměř bezezbytku.

Mletí pouze v malém
Při testech jsme nevynechali ani mlecí nástavec. Jeho konstrukce naznačuje, že na velké mletí se spoléhat není třeba. KLIKNI PRO ZOOMHrdlo je úzké a tak lze dovnitř vkládat pouze malé kousky masa či zeleniny. O to více však dbali při návrhu na bezpečnost. Přes dlouhé hrdlo je prakticky nemožné dosáhnout prsty na mlecí mechanismus. Melete-li často a hodně, mlýnek se u vás stane nepoužitelným.Kuchyňský robot Bosch MUM 46CR1 můžeme hodnotit jako stroj silného kalibru s bohatým příslušenstvím, které lze dalšími investicemi rozšiřovat. Zdá se však, že omezení, na která jsme narazili otevírají otázku – investovat do silnějšího robota MUM z řady 8, nebo sáhnout po levnější alternativě z nižší třídy? Uvážíme-li že mlýnek je určen pouze pro malé objemy surovin a hnětení hustšího kynutého těsta může vyústit v problém, pak můžeme jít o třídu dolů. Pokud setrváme v segmentu cukrovinek, nevyužijeme ostatní možnosti a příslušenství. V krátkosti řečeno, nejsme si jisti vhodností této investice. Vypadá atraktivní, avšak není dokonalý.

spot_imgspot_img