spot_img

Při řešení sporů o péči o děti pomůže mediace

Někdy se rodiče nedokážou shodnout na péči o své...

Přístupový systém s kamerami

Přístupové systémy a jejich propojení s kamerovými systémy V oblasti...

Udržitelnost v marketingu aneb Jak značky mohou zaujmout zeleným přístupem

V dnešní době se stále více spotřebitelů zaměřuje na...

Jak ušetřit na účtech za energie bez velkých investic?

Rostoucí ceny energií nutí stále více domácností hledat způsoby,...

Moderní logistika je řešení k efektivnímu řízení podnikových procesů

Logistika je jedním z klíčových prvků úspěšného podnikání. Efektivní...

Kam s dětmi na výlet: Jeskyňářské dobrodružství pod starým hradem

Zapomeňte na vybetonované chodníčky, kovová zábradlí a elektrické osvětlení. Před návštěvou jeskyně dostanete výstroj – overal, přilbu s čelovkou, které si sami odnesete ke vstupu do jeskyně. Kdo nemá vhodnou obuv, může si od správce půjčit i slušivé g

Chcete si vyzkoušet objevování podzemní krásy tak, jak to dělají skuteční jeskyňáři? Vydejte se s dětmi do Krásnohorské jeskyně.

Zapomeňte na vybetonované chodníčky, kovová zábradlí a elektrické osvětlení. Před návštěvou jeskyně dostanete výstroj – overal, přilbu s čelovkou, které si sami odnesete ke vstupu do jeskyně. Kdo nemá vhodnou obuv, může si od správce jeskyně půjčit i slušivé holínky. Menší děti si Váš průvodce „připoutá“ k sobě jakýmsi postrojem, takže dobrodružství s Vámi mohou absolvovat i menší ratolesti.

Dobrodružství začíná v penzionu, který se téměř neliší od ostatních domů v obci Krásnohorská Dlouhá Louka. S výstrojí se přesunete lesním chodníčkem k altánku, který slouží jako provizorní šatna. Cestou se Vám naskytne působivý výhled na hrad Krásná Hôrka. Ale vraťme se zpět k dobrodružství, které Vás čeká, než objevíte skutečné tajemství jeskyně. Do jeskyně vstoupíte chodbou, která v případě potřeby slouží jako odvodňovací šachta, v jeskyni se budete pohybovat po kluzkých dřevěných chodníčcích a tam, kde od stěny po stěnu chodby vyplňuje voda i po lanových přemostěních.

Nedejte se odradit tím, že zpočátku v jeskyni chybí krápníková výzdoba. Při troše štěstí uvidíte netopýra, při troše odvahy mnohem více – korality – sintrovou výzdobu v podobě květákových růžiček, kterou snad nemá žádná jiná přístupná jeskyně na Slovensku, heliktit, který při svém růstu ignoruje pravidla gravitace či brčka, známé z nedaleké Gombasecké jeskyně.

Cílem jeskyňářského dobrodružství je Síň obrů a její dominanta – Kapel rožňavských jeskyňářů, který je druhým nejvyšším krápníkem na světě. Ze Síně obrů se z jeskyně dostanete ven stejnou cestou, kterou jste přišli. Na zpáteční cestě se kluzké dřevěné lávky, strmé žebříky a lanové přemostění už ani nezdají tak náročné, jako poprvé.

I když je prohlídka jeskyně náročnější než prohlídka jiných zpřístupněných jeskyní, nemusíte se bát vzít sebou i děti. Stačí respektovat základní pravidla bezpečnosti a pokyny vašich průvodců.

V ceně vstupného je zapůjčení výstroje, poplatek za půjčení kozaček je 1 euro. Fotografování v prostorách jeskyně je v ceně vstupného, ​​vstup je možný při minimálním počtu čtyř osob. Parkování je zdarma.

Zajímavosti
Kapel rožňavských jeskyňářů – rychle rostoucí stalagmit je raritou, kterou můžeme obdivovat pouze u nás na Slovensku a v Chorvatsku v Plitvicích (ročně nabere až 150 kg hmoty). Je druhým nejvyšším stalagmitem na světě.

Zajímavosti v okolí
Hrad Krásná Hôrka

Zámeček v Betliari

Jeskyně v okolí – Gombasecká jeskyně, Domica, Ochtinská aragonitová a Dobšinská ledová jeskyně

spot_imgspot_img