Je dobře tvarovaná, pohodlně nastavitelná a dostatečně silná i pro dlouhodobější zátěž v domácí dílně. Když jsme poprvé měřili její příkon, překvapily nás hodnoty, které se ani při zátěži nepřibližovaly údajům uváděným výrobcem. Její motor jen tak snadno nepřetížíte. S malými frézkami je jednoduše nad věcí.
Pokud jste se dosud s horní frézkou nesetkali, měli byste vědět, že jde o nástroj, kterým lze do materiálu dlabat drážky, nebo tvarovacími frézami formovat jeho okraje do různého tvaru. Pomocí adaptéru jí lze vytvářet i přesné kruhové otvory různých průměrů.
Robustní provedení pro dílenský stůl
U akumulátorového šroubováku RT-CD 14,4 jsme hovořili o tom, že plastovým dílcem do kterých je zapouzdřený motor chybí krok k dokonalosti. Tentokrát však musíme uznat, že tovární zpracování těla je na jedničku. Jednotlivé díly přesně zapadají jeden do druhého a problémem nejsou ani přechody mezi kovovou slitinou a plastem.
Konstrukce nás oslovila svojí robustností a kvalitní stavbou. Torzo stroje je kompletně vyhotoveno z kovu, aby ani při opotřebování neztrácel na své přesnosti a bezpečnosti. Oslovila nás také ergonomie, která kopíruje očekávání při dílenském používání. Masivní rukojeti s pogumovaným a strukturovaným povrchem dávají při práci plnou kontrolu nad pohybem a rovinností polohy. I začátečník cítí v rukou jistotu, která je pro přesnost opracování důležitá. Chcete-li se naučit s horní frézkou pracovat, tuto konstrukci můžeme pouze doporučit.
Co nám ovšem chybělo je možnost nastavení sklonu rukojetí. Když jsme byli nuceni pracovat příliš nízko nebo v komplikovaných podmínkách, úchop ztrácel na jistotě a tak jsme dělali při opracování materiálu drobné chybičky. Oblejší rukojeti nebo jejich náklon by v takových situacích pomohly.
1200 wattů příkonu a regulovatelné otáčky v rozsahu od 11 do 30 tisíc jsou ve vyšší třídě hobby nářadí jakýmsi nepsaným standardem. Pokoušeli jste se však někdy monitorovat, do jaké míry své nářadí zatěžujete? My jsme použili digitální wattmetr se záznamem k tomu, abychom prověřili, co se skrývá pod kapotou.
Otáčky motoru jsou plynule regulovatelné otočným voličem, který je v dosahu palce pravé ruky. Při volnoběhu jsme při nastavení na stupni 1 naměřili příkon o hodnotě 151W/432 VA, při nastavení plných otáček na stupni 6 byly naměřeny hodnoty 719/860 VA. Oproti deklarovaným 1200 wattům příkonu je to poměrně málo.
Když jsme se pustili do práce s různými frézkami s 8 milimetrovou stopkou, příkon zařízení se pohyboval v rozsahu od 800 do 960 wattů, s krátkodobými špičkami za hranicí 1100 wattů. KLIKNI PRO ZOOMÁno, při větší snaze jsme se dostali i za tuto hranici – ale to už bylo cítit hořící dřevo a přehřívání nedělá žádnému řeznému nástroji dobře. Dospěli jsme k závěru, že motor, který se skrývá v útrobách, je volen s rezervou tak, aby nedocházelo při práci k jeho plné zátěži. To se může velmi dobře projevit na její životnosti.
Abychom nemluvili pouze o číslech, z nasbíraných zkušeností můžeme říci, při opracovávání měkkého jehličnatého dřeva budete moci snížit maximální otáčky na stupně 3-4. U tvrdého dřeva už jdeme naplno. Frézka ubírá materiál precizně, s rovnoměrným záběrem i bez toho, abyste pocítili, že máte pod rukama materiál, který nepatří k nejměkčím.
Do jaké míry přesnosti se musíme trefit při truhlářských pracích, abychom mohli říci, že pracujeme přesně? Pokud je hraniční hodnotou jeden milimetr můžeme být spokojeni, protože tento model kritérium plně splňuje.
Existují dva faktory, které se v tomto případě podepisují na odchylkách. V prvním případě je to vůle zdvihového mechanismu a jeho uzamykání. Ať už při volném nastavení nebo s uzamčenou výškou se osa hřídele pohybuje ze strany na stranu s vůlí přibližně půl milimetru. Znamená to, že i při přesném nastavení polohy frézy můžete o kousek uhnout jen proto, že tlačíte na rukojeti silněji než třeba, nebo máte jednu ruku silnější než druhou. KLIKNI PRO ZOOMVůle se neztrácí ani tehdy, pokud narazíte na doraz. Jeden jistící bod je málo.
Druhou odchylku jsme zjistili při stupnici nastavení hloubky. I když pomocí šroubu lze pracovat na úrovni desítek milimetru, plastové rysce a měřítku na těle chybí jistá dávka přesnosti. Plastová ryska má svou malou vůli, čára je přihrubá a když si změříte 55 milimetrovou stupnici jiným měřítkem, zjistíte že u rysy 55 mm měříte ve skutečnosti 57 milimetrů. Inu je to jen nálepka a ta se při manipulaci ve výrobě může natáhnout.