spot_img

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko versus Estonsko

Inflace v roce 2022 překonala všechny rekordy téměř po...

Mikroúvěr je v dnešní době skutečným fenoménem trhu

Pokud chcete menší půjčku na cokoliv, v online prostředí může...

SEO konzultant: Profesionál, který se postará o váš web

SEO konzultant využívá různé profesionální nástroje a zkušenosti, díky...

Test WeVPN vs SlickVPN: Jakou VPN zvolit?

Která ze dvou VPN je lepší: WeVPN, nebo si...

Výhody holdingu pro společnost

Holding má pro společnost mnoho výhod. Je to moderní...

Krize podle Jahnátka podnítila spekulativní bankroty

Globální finanční krize podle ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka vytvořila na Slovensku prostor pro spekulativní bankroty a likvidaci výrob ve stávajících závodech.

„Situace je v pohybu a zaznamenáváme i fenomény zneužívání krize ke spekulativním bankrotům. Zatím však nedošlo až k tak masivnímu a radikálnímu propouštění. Údaje o počtech ohrožených pracovních míst ještě z ledna letošního roku se ukázaly jako nadsazené vůči skutečnosti,“ uvedl pro agenturu SITA ministr. Jahnátek. Ministrovi se například nezamlouvalo ukončení výroby v podniku Smurfit Kappa Štúrovo.

Podle ministra se slovenská vláda zásadním způsobem zapojila do boje proti krizi. „Krizi však nemůže zvládnout národní vláda jedné země. Vůči krizi mají naději na úspěch pouze opatření, která se činí koordinovaně. Ukázalo se, že výroba v jedné zemi a problémy s odbytem v druhém státě, nelze řešit na úrovni národních vlád. Je nutný přístup kombinované podpory a pomoci na úrovni celé EU,“ dodal Jahnátek.

Slovensko zvládá podle ministra krizové období i díky dobrému stavu finančního sektoru. „Slovenská vláda nemusela finančními injekcemi podpořit náš finanční sektor a bylo možné ušetřené prostředky použít na jiná stimulační opatření. Náš finanční sektor nebyl v tak výrazných problémech, jako finanční sektor v Německu, Rakousku nebo ve Francii. Obezřetné poskytování půjček a úvěrů bankovním sektorům vedlo k tomu, že zatímco ve většině zemí EU podíl nesplácených úvěrů aktuálně představuje 10 až 14 %, na Slovensku se podíl problémových úvěrů pohybuje na úrovni 4 maximálně 5 %,“ doplnil Jahnátek.

Globalizace se všemi pozitivy a negativy bude podle ministra stále intenzivněji působit i na slovenské subjekty. „Tomu se neubráníme. Dnes už nelze mluvit o tom, že svět a velká ekonomika se nás netýkají. Případně, že se schováme za široký štít a záda velkých transnacionálních korporací. Naopak, pokud dnes mluvíme o informační společnosti, zásadní systémové poznatky o následcích a příčinách krize mohou být rozhodujícím faktorem a východiskem pro zvolení podnikové strategie i slovenských subjektů,“ konstatoval Jahnátek.

spot_imgspot_img