spot_img

Přístupový systém s kamerami

Přístupové systémy a jejich propojení s kamerovými systémy V oblasti...

Udržitelnost v marketingu aneb Jak značky mohou zaujmout zeleným přístupem

V dnešní době se stále více spotřebitelů zaměřuje na...

Jak ušetřit na účtech za energie bez velkých investic?

Rostoucí ceny energií nutí stále více domácností hledat způsoby,...

Moderní logistika je řešení k efektivnímu řízení podnikových procesů

Logistika je jedním z klíčových prvků úspěšného podnikání. Efektivní...

Virtuální sídlo: Moderní způsob, jak optimalizovat podnikání

Oblíbeným řešením pro firmy, které chtějí optimalizovat své náklady...

Extol CS 165-12A – kotoučová pila pro všední den

Je přesná, robustní a se svojí nízkou hmotností dokáže oslovit ty, co hledají ruční pilu pro všední, každodenní úkoly. Své místo si najde nejen v dílně při dělení materiálů, ale při pracích kolem domu či jeho rekonstrukci, kde je 55 milimetrová hloubka řezu dostatečná. Připočteme-li k tomu tříletou záruku, otevírá se otázka. Jaká vlastně je?

Když jsme si prohlíželi nabídkový katalog Extolu, hledali jsme kotoučovou pilu, která by snesla nejen práci v dílně, ale zastavila i kus práce při rekonstrukci domu. Kritéria byla jasná – musí být dostatečně lehká na to, aby nebyla přítěží a svou konstrukcí musí snést i hrubší zacházení. Z nabídky jsme zatím vynechali modely z řady Craft, jejichž rám není nejpevnější a snažili jsme se vyhnout také střednímu formátu z lépe vybavené řady Premium. Naše volba padla na nejmenší prémiový model s tříletou zárukou – CS 165-12A. Měli jsme přesně měsíc na to, abychom zjistili, jaký je.

Provedení nás příjemně překvapilo
V hobby třídě nářadí se stalo jakýmsi nepsaným pravidlem, že nepodstatné věci nemusí být vždy dokonalé. V případě kovových odlitků to platí dvojnásob. Tam, kde by kvalita provedení mohla výrazně ovlivnit cenu, sahá po kompromisech. Popravdě řečeno, neovlivní-li robustnost konstrukce a přesnost, je to rozumné.

„Extolácká jedna-šest-pětka“ nás proto svým provedením příjemně překvapila. Už při prvním kontaktu jsme nepřehlédli, že preciznost vypracování kovových dílců překračuje hranice průměru. Tam, kde jsme očekávali na krytech kotouče kompromisy, našli jsme jen dobře opracované díly s úhlednou povrchovou úpravou. A máme-li mluvit o lícové desce – vyražená je z kvalitního čtyřmilimetrového hliníkového plechu s leštěným povrchem. To je v této třídě dost nadstandardní. Jak by se snažil výrobce naznačit, že brzy nabídne i vodicí lištu, pomocí které bude možné provádět dlouhé a přesné řezy.

Ergonomie pouze pro praváky
Dobře vyváženému tělu a velkým rukojetím s pogumovaným není co vyčítat. Pila sedí pevně v rukou a manévrovatelnost je na požadované úrovni. Obzvlášť díky tomu, že 4,8 kilogramů vás rychle neunaví.

Ovládací prvky pro aretaci poloh a dorazů jsou na dosah prstů, spouštění je pro bezpečnost blokováno dvojicí spínačů, tak jak je zvykem. Možná jen leváci si opět povzdechnou, že se na ně nemyslelo. Budou se tak muset spokojit s bezpečnější polohou při držení v pravé ruce.

Co se však dalo udělat lépe je odklápění krytu pilového kotouče. Při řezání latí je pružina silná a tak by padlo vhod, kdyby bylo možné kryt odsouvat palcem levé ruky, tak jak je to řešeno na některých pilách v této kategorii. Jelikož neexistuje ani možnost zajištění krytu v otevřené poloze, při jemnějších pracích je to minus, který nepřehlédnete.

A když už jsme při ergonomii, dobrou zprávou je, že k pile přikládá výrobce i praktickou tašku na její přenášení. Vejde do ní nejen samotná pila, ale také pomocné nářadí. V porovnání s plastovým kufrem s přesně vymezeným vnitřkem to má cosi do sebe.

Motor byl volen tak, aby svým výkonem kryl potřeby řezného kotouče o průměru 165 milimetrů. Jako u ostatních nářadí, ani v tomto případě jsme nevynechali kontrolní měření digitálním wattmetrem. Při volnoběhu jsme naměřili 480 W/490VA příkon, při plné zátěži stouply hodnoty na 1250 W/1300 VA. Znamená to, že motor při práci běží skutečně naplno a je třeba věnovat pozornost tomu, abyste jej nepřetížili. Pozornost je třeba věnovat signálům, jakými je tupý kotouč, či silný tlak na pilu při řezání materiálu. Výrobce plně důvěřuje šikovnosti domácího kutila a tak přikládá do balení pro motor náhradní uhlíky.

V základní výbavě je kotouč se 14 vídiovými zuby pro řezání měkkého dřevěného masivu. Jedná se o univerzál střední třídy, který je startovací výbavou pro běžné práce kolem domu a na stavbě. Pokud se chystáte na precizní práci v truhlářské dílně, doporučujeme abyste si presondovali nabídku na trhu a zvolili takový kotouč, který bude vyhovovat vašim požadavkům. Řezat lze nejen dřevěný masiv, ale také jednostranné lamino, plasty či barevné kovy. Vše závisí na tom, jaký kotouč použijete.

Malé úpravy a jdeme na zápich
Pila je pro vyšší bezpečnost a přesnost řezu vybavena vodícím trnem, který se nachází hned za řezným kotoučem. Jeho úkol je jasný – prodloužit vodící dráhu v drážce a zamezit tomu, aby nařezaný materiál sevřel kotouč.

Pokud se však dostanete do situace, kdy je třeba kácet zápichem, s trnem to prostě nejde. Stačí však odstranit dva šrouby, které jsou dostupné skrz otvory v krytu kotouče a máte zelený. Ocenili jsme, že výrobce na to nezapomněl a nenutí spotřebitele, aby kvůli drobnosti rozebírali celou pilu.

Přesné měrky a bulharský metr pro zvědavce
Má-li být pila použitelná i v truhlářské dílně, je třeba aby se dalo spolehnout na měrky podle kterých se nastavuje úhel pokosu a hloubka zářezu.

Sklon řezání je nastavitelný v rozsahu od 0 do 45°, přičemž stupnice je dělená po pětkách. Po několika zářezech a měřeních jsme si ověřili přesnost a můžeme říci, že na stupnici se lze spolehnout. Snad proto, že rám je natolik robustní, aby odchylky vyloučil.

Hloubku řezu lze při kolmém řezání regulovat v rozsahu od 0 do 55 milimetrů, ryska je dostupná pro hodnoty od 0 do 55. Přesnost řezu můžeme hodnotit při půl milimetrové odchylce jako dobrou, což by ovšem určitě stálo za to je zjemnění stupnice. 5 milimetrové skoky mohou být v některých případech až příliš velké a tak by jemnější stupnice nezaškodila. V takovém případě by to však chtělo i přesnější rysku.

K dobrým výsledkům jsme se propracovali i při paralelním dorazu. Kalibrován je s milimetrovou stupnicí a hodnoty na měřítku se kryjí se skutečností. Poněkud masivnější provedení by však na škodu nebylo.

Pokud máte rádi záhady, pak tady přece jen jednu máme. Jsou jí stupnice na čelní a pravé straně lícové desky. Nejsou ani v milimetrech, ani v palcích. Nulová poloha řezu se neshoduje se začátkem záběru kotouče. Jedná se pouze o nějakou orientační měrku, nebo jde o chybu?

Jak se nám s ní pracovalo?
Máme-li zhodnotit několika zkušeností s kotoučovou pilou Extol CS 165-12A, můžeme říci že jde o dobře zpracovaný kousek, který dokáže nabídnout své služby nejen stavebníkům, ale také víkendovým truhlářům. Úzká hmotnost a skvělá manévrovatelnost dělají z této pily jakýsi univerzál pro drobné a střední práce, kde má přednost přesnost před objemem řezání. Pozornost je však vhodné věnovat řeznému kotouči, jehož výměna může znamenat výrazný krok v před kvalitě řezů.

U dlouhých přímých řezů nemusí být paralelní doraz nejspolehlivější pomůckou. Subtilnější provedení připouští jisté odchylky a proto se do truhlářské dílny a pro přesnou práci ptá něco víc. Porozhlédněte se po rovném hliníkovém profilu, který by jej při vedení zastoupil.

Po výkonové stránce se zdá být motor volen tak, aby pila nabídla své služby i na staveništi, kde člověk nikdy neví, do čeho se pustí v příštích minutách. Otestovali jsme si řezání zápichem, zkracovali a srovnávali jsme kleštiny na krovu. Zdá se, že ani dlouhé řezy s plnou hloubkou nemají za následek přehřívání motoru.

Vezmeme-li v úvahu i tříletou záruku, můžeme říci, že krok vedle neudělají ani ti, co používají nářadí nárazově, avšak ve větších časových odstupech.

spot_imgspot_img